I helgen var jeg på hytten til noen venner, og der er det verken strøm eller vann, men jammen ble det god mat likevell. Vi hadde en fantastisk koselig helg, og ranglett som vi gjorde i ungdomen.
PS: Pc har bestemt seg for å skifte språk, så jeg har ikke stavekontroll, og da har jeg null kontroll, når jeg ikke blir advart av de røde streke under skriften. Nå er det rød strek under alt jeg skriver he he, og som den dylstiske elgen jeg er så blir det vel i toppen av et tre, for jeg tror jeg er skogens kongle 😉
Til 4 personer:
3-4 kyllingfileter
1 løk
3 gulerøtter
3-4 stilker selleristang eller tilsvarende med sellerirot (kan sløyfes)
1 pakke sukkererter
5-6 store campionger
1 pakke vårløk
3 terninger kyllingbuljong( trenger man glutenfri buljong så sjekk at den er glutenfri)
Ca 5 cm med fersk ingefær
2 bokseser med kokosmelk, pluss vann man skyller resten av kokosmelken ut med (ca 3 dl vann)
Ca. saften av 2 lime (her må man smake hva man synes passer din gane). Jeg brukte 2 lime
Salt
Pepper
En anelse chilipepper
En potte koriander (kan selfølgelig sløyfes eller byttes ut med andre urter)
2 ss sesamfrø
Smør/olje til steiking
2 risnudler (den jeg kjøpte hadde 4 deler, men det var rikelig for oss med to) Dobbeltsjekk at det ikke er hvete i nudlene onm du som meg ikke skal ha det!
For å lage litt drama i middagen, så tok jeg å brukte ostehøvelen og skal tynne sliver av gulleroten, litt av stangsellerien og skar opp tynne skiver av en vårløk, la de i kaldt vann og lot de ligge i kjøleskape til servering. Da krøller de seg så fint, og de er “cripis” og dekorative. på toppen av gryten. Dette må du selvsagt ikke gjøre om du ikke orker.
Rens og del alle grrønnsakene og kyllingen, surr alt i en panen med smør eller olje, ha i kokosmelk og vann og buljong. La alt få trekke i rundt 10 minutter, smak til med lime, salt, pepper og eventulet litt chilipepper.
Rist sesamfrø noen minutter på en tørr panne. Koker nuddler og siler de, og har de i gryten. Ta ut grønnsakene fra kjøleskapet og “digg inn” ha de på toppen av gryten sammen med sesamfrø, og koriander/urter.
Del gjerne innlegget med venner og familie
#Kylling #gryte #enkelt #middag #middagstips #Morsmiddag #hjemmelaget #Mat #fra #bunnen #glutenfritt #melkefritt